Hlavně se nepouštět do žádné rvačky mimo klec, říkají bojovníci MMA

0
1037

blank

MMA – Mixed Martial Arts neboli smíšená bojová umění. Pro většinu lidí je to sport plný agrese kromě zarytých fanoušků. Nutno podotknout, že tito zápasníci by mohli v uvozovkách normálního člověka zabít. A to jednou ranou. Je to stejný princip jako v klasických bojových uměních. Tito zápasníci by se měli snažit nedostat se do žádného konfliktu. Je jedno na jakém místě. Mohlo by to nedobře skončit. Profesionální bojovník Jan Malach to jen potvrzuje. Když už se stane, že se zápasník MMA musí bránit, ví vždycky jak na to. No, a pak to dopadne do té formy, že je druhému ublíženo na zdraví.

Je důležité zůstat v klidu

Zápasník MMA by se měl snažit udržet v klidu. Co nejvíce a nejdéle to půjde. Vždycky to však nejde. Potom se může stát vinným za napadení a skončit u soudu. A tam mu může výrazně přitížit, že zná techniky bojových umění. Zápasník to má navíc horší. Z hlediska zákona bijec MMA moc dobře ví, že může ublížit. A u toho se u soudu přihlíží. Jedná se o prokazování tzv. subjektivní stránky činu. U laika se úmysl prokazuje hůř jak říká soudkyně Vrchního soudu v Praze Pavla Augustinová. Stejné je to u boxerů či karatistů.

Zápasníci, pokud to mají v hlavě srovnané, tak se snaží těmto konfliktům vyhnout. Jan Malach dodává, že i kdyby se mělo jednat o sebeobranu, tak by se do toho raději taky nepouštěl. Pak je to tvrzení proti tvrzení a musí se to složitě dokazovat. Je lepší řešit všechno verbálně nebo prostě jít pryč. Michal Kotalík, naděje českého MMA byl za těžké ublížení na zdraví z pouliční rvačky vloni odsouzen na čtyři roky. Nyní se řeší případ Tomáše Penze, který zbil svou přítelkyni až do krve. To je ještě horší, protože sáhl na ženu.

Více info o MMA najdeš ZDE