Jak se udržovat ve formě? Pomocí těchto cvičebních pomůcek

0
2098
blank
Zdroj foto: envato

Plavková sezóna je už téměř za dveřmi. Ještě máte šanci dát se do formy. Které pomůcky k tomu poslouží nejlépe?

Běžecký pás

Běžecký pás představuje dokonale univerzální nástroj, na kterém může cvičit naprosto každý. Pokud si nechcete vybavit zrovna kompletní domácí posilovnu a rádi byste si pořídili pouze jediný přístroj, zvolte právě běžecký pás.

Cvičení na něm vyžaduje jen minimální dovednosti a chůze je zdravý a přirozený pohyb vhodný pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. Abyste mohli chodit a efektně spalovat tuky na páse, nemusíte být zkrátka žádný sportovec.

Pás by měl mít především dostatečně robustní konstrukci a adekvátní nosnost s ohledem na hmotnost běžce. Současné pásy dosahují běžně nosnosti nad 110 kg. Nejlevnější modely nemají motor, poháníte je vy vlastními silami. Na chůzi jsou vhodné, pokud budete chtít běhat, zvolte si už model s motorem. Výkon motoru se značí v koňských silách, dnes je maximem asi 6 koňských sil. Srovnání a recenze běžeckých pásů vám pomůže vybrat nejlepší model.

blank
Zdroj foto: envato

Rotoped

Rotoped je oblíbenou cvičební pomůckou pro svou nenáročnost. Pohyb nepřetěžuje klouby, cvičit tak mohou i senioři nebo ti, kteří musejí rehabilitovat.

Nutné je si rotoped správně nastavit s ohledem na tělesnou výšku. Řidítka i sedlo je zapotřebí seřídit tak, abyste byli vzpřímení. Pomůže vám i subjektivní pocit. Správné nastavení je nám jednoduše subjektivně příjemné.

Mezi jednotlivými modely jsou však rozdíly a tipy na nejlepší rotopedy vám pomohou si nákup ujasnit. Opět platí, že těžší cvičící potřebuje odolný přístroj s masivním rámem. Domácí modely většinou využívají magnetické brzdné systémy, které jsou dostatečně tiché a dlouho vydrží. O něco lepší indukční brzdy jsou dražší, proto jsou spíš součástí profesionálních strojů. Záleží také na setrvačníku. Platí, že čím vyšší zátěž využíváme, tím těžší by měl setrvačník být.

Nastavitelná řidítka jsou již běžná, nastavitelné sedlo by vám především mělo být příjemné „na posed“. Určitě uvítáte anatomické tvarování, případně sedlo gelové. S tím souvisí i velikost rámu, pokud je malá, šetřilo se na materiálů a rotoped využijí kvůli správnému nastavení spíš osoby nižšího vzrůstu.

Speciálním typem rotopedu je airbike využívající vzduchový odpor. Založen je na jednoduchém principu: Čím intenzivněji cvičíte, tím vyšší odpor zařízení klade. Cvičení je proto velmi náročné, ale také účinné. Ostatně svoje síly na nich poměří i současné MMA špičky. Jak dopadne výzva století – Végh vs. Vémola na airbiku?

Posilovací lavice

Posilovací lavice různých druhů už dávno nejsou pouze doménou posiloven. Pro vybudování svalové hmoty si je řada lidí pořizuje i domů.

Zvolit si budete muset takovou, která odpovídá vašim potřebám, tedy partiím které si přejete primárně procvičovat. Nejvíce univerzální, pokud si chcete nebo potřebujete pořídit pouze jeden typ, je určitě ta multifunkční. U ní budete muset počítat s vyšší pořizovací cenou i s poněkud složitější montáží.

Dále opět záleží prioritně na odolnosti celé konstrukce a na nosnosti lavice. Ta by měla činit minimálně 100 až 150 kg. Lavice musí být těžká a stabilní, pak zvládne i vyšší zátěž.

—————Komerční článek—————-