Pro box přichází několik změn. Co se chystá?

0
749

blank

Box je nedílnou součástí olympijských her už dlouhé roky. Ovšem nyní přijdou změny. Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru – MOV – sice doporučila, aby box v programu olympiády zůstal, avšak navrhly suspendaci AIBA. To je zastřešující boxerská organizace. Bude se o tomto návrhu hlasovat ve švýcarském Lausanne ve dnech 24. až 26. června. AIBA je amatérská organizace. MOV jim hrozilo už delší dobu, že jim odebere práva. To by AIBA nemohla organizovat kvalifikační turnaje a bitvy o medaile v Tokiu. Tam se totiž už příští rok uskuteční další letní olympiáda. Tato hrozba obchází organizaci AIBA už několik měsíců. AIBA má toho na kontě víc.

Všechno špatně

MOV se do amatérské organizace pustila se vší silou a na všech stranách. Kritizuje ji například za špatné hospodaření, personální záležitosti v jejím čele, systém rozhodčích a v neposlední řadě také za antidoping. Prezident MOV Thomas Bach k tomu vydal prohlášení. Tohle rozhodnutí udělal MOV v zájmu jednak sportovců a také samotného boxu. MOV chce zajistit, aby sportovci mohli žít svůj sen. To znamená, zúčastnit se olympijských her v Tokiu 2020. Výkonná rad rozhodla na základě zprávy, kterou pro ni připravila speciální komise. Ta boxerskou asociaci AIBA prošetřovala půl roku. Nyní však bude několik změn.

Organizaci kvalifikačních turnajů a olympijské soutěže dostane pod svá křídla japonský člen MOV Morinari Watanabe. Watanabe je též prezident Mezinárodní gymnastické federace. Jestli AIBA získá nazpět svůj status, o tom se bude jednat až po Tokiu. Olympijského turnaje se zúčastní 268 boxerů. Z toho jsou rozpočítání do osmi mužských a pěti ženských váhových kategorií.

Více informací o boxu najdeš ZDE